Haber

İsrail Dışişleri Bakanı Bahreyn’de Büyükelçilik Açtı

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Bahreyn’in Manama kentinde ülkesinin Büyükelçiliğinin açılışını yaptı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’na bağlı “IsraelArabic” sosyal medya platformu X’te yapılan açıklamada, Cohen’in bugün ülkesinin Manama Büyükelçiliği’nin resmi açılışını gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani’nin de açılışta hazır bulunduğu ve Yahudi evinin giriş kapısının sağ pervazına yerleştirdiği “mezuza”nın (Tevrat metinlerinin bulunduğu kutu) yer aldığı belirtildi. Cohen’in Yahudilere ait konut ve işyerlerinin açılışında uyguladığı bir gelenek olduğu büyükelçilik tarafından duyuruldu. Binasının girişine astığı söylendi.

Cohen, Bahreyn Veliaht Prensi ile görüştü

Bahreyn ziyareti kapsamında yetkililerle gündeme gelen Cohen, Veliaht Prens Salman bin Hamed Al Khalifa ile görüşmesinin ayrıntılarını sosyal medya platformu X’te paylaştı.

Cohen, “Veliaht Prens Al Khalifa ile görüştüm. Bölgesel zorlukları, iki ülkenin terörle mücadele konusundaki kararlılığını, serbest ticaret anlaşmasına verdiği desteği ve İsrail ile Bahreyn gençleri arasındaki işbirliği projelerini tartıştık.” dedi. dedi.

Cohen, Ortadoğu’nun çehresini değiştiren, bölge halklarının refah ve istikrarına katkıda bulunan İbrahim anlaşmalarına verdiği destekten dolayı Veliaht Prens’e teşekkür ettiğini kaydetti.

İsrailli Bakan, Tel Aviv yönetiminin normallik ve barış çemberini tüm bölge ülkelerini kapsayacak şekilde genişletmek istediğini de ifade etti.

Cohen, sayfasında toplantının bir fotoğrafını da paylaştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, siyasetçi ve ekonomistlerden oluşan bir heyetle dün Bahreyn’e gitti. Ziyaret, İsrail Dışişleri Bakanı’nın İbrahim anlaşmalarının imzalandığı ülkelerden birine (Bahreyn, BAE, Fas, Sudan) yaptığı ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında ilişkileri normalleştirmeye yönelik anlaşma 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzalandı.

Hartum yönetimi de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Sudan’ı “terörü destekleyen ülkeler” listesinden çıkarması karşılığında 23 Ekim 2020’de İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı almıştı.

Sudan’ın ardından Fas da 10 Aralık 2020’de İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu